IT ČLÁNKY A NÁVODY - PORADŇA - IT MAGAZÍN
Ďakujeme za hodnotenie článkov. Hodnotením prispievate k ich pravidelnej aktualizácii a zvyšovaniu ich kvality.
Podporte nás:
07.06.2016
Bezpečnosť detí na internete a netiketa
Vedeli ste, že...
Vyše 42% rodičov vôbec netuší, čo ich deti na internete robia.
Vyše 38% rodičov sa stretlo s prípadom, kedy si ich dieťa prezeralo nevhodný obsah.
Vyše 41% rodičov nepozná žiaden softvér na kontrolu svojich deti.
Vyše 13% rodičov vôbec netuší, kto sú ľudia, ktorých má dieťa medzi priateľmi na sociálnej sieti.
Len 31% rodičov ozrejmilo deťom možné hrozby súvisiace s používaním internetu.
10 pravidiel a rád, ktoré by malo dieťa na internete denne dodržiavať.
• Nikdy a za žiadnych okolností nedávaj nikomu adresu ani telefón.
Čo robiť, ak ťa o kontaktné údaje niekto požiada? Vyhovor sa, aby ti nechal na seba kontakt s tým, že sa mu ozveš neskôr. Práve si zaneprázdnený/á a musíš sa veľa učiť. Ak ti kontaktné údaje pošle, zdôver sa s nimi najskôr svojim rodičom.
• Nikdy si nedohaduj stretnutie cez internet bez toho, aby o tom niekto iný vedel.
Čo robiť, ak ťa niekto nahovára na stretnutie? Čo robiť ak, ti niekto sľúbil, že na stretnutí ti dá darček (napr. najnovší mobil)? Je to síce lákavé, ale treba si uvedomiť, že žiadne stretnutie, ani darček nestojí zato, aby si už nikdy nevidel/a svojich rodičov. Ak si myslíš, že teba sa to netýka, lebo ten s ktorým si píšeš je taký dobrý a milý, tak práve v takom prípade môže prísť k nepríjemnej situácii. Nikdy totiž nemáš istotu, že ten s kým si píšeš, je skutočne osoba za ktorú sa vydáva. Poslať fotku 16 ročného chlapca ti môže aj 50 ročný muž. Každé možné stretnutie oznám rodičom. Ak sa hanbíš oznámiť rodičom svoj zámer a predsa len sa z hlúposti odvážiš na stretnutie ísť, povedz o tom najlepším kamarátom, nech priebeh stretnutia z diaľky pozorujú. Samozrejme najlepší kamaráti majú telefonický kontakt na tvojich rodičov.
• Nikdy neposielaj nikomu (ani koho poznáš) svoju intímnu fotografiu.
Čo robiť, ak ťa niekto osloví s požiadavkou o intímnu fotku? Napíš mu, že sa na takú fotografiu necítiš a ignoruj ďalšiu komunikáciu. Nehanbi sa zdôveriť o tejto „trápnej“ veci rodičom. Nie je nič horšie, ako im neskôr vysvetľovať prečo tvoje nahé fotografie kolujú na facebooku, youtube,... A nezabudni, čo sa raz na internete zverejní, už tam zostane.
• Neposielaj cudzím osobám svoju selfie (profilovú fotku, autoportrét,...).
Čo robiť, ak si niekým príjemne dopisuješ a časom ťa požiada o tvoju fotografiu? Veď na tom nie je nič zlé, povieš si, ale predsa. V grafickom programe je možné upraviť fotografiu ľubovoľne a použiť ju na nelegálnu činnosť. Spýtaj sa najskôr rodičov, či a komu môžeš fotku poslať.
• Svoje heslá k účtom (e-mail, sociálne siete, fóra,...), udržuj v tajnosti.
Čo robiť, ak ti niekto navrhne pomoc s úpravou profilu, s nastaveniami konta, ale ty mu musíš prezradiť heslo, aby sa doň dostal? V takomto prípade oslov poskytovateľa služby. Poskytovateľ služby (napr. zoznamka) tvoje heslo od teba nepotrebuje a dokáže ti pomôcť aj bez neho. Svoje heslo si vždy uchovaj tak, aby o ňom ani kamarát nevedel. Maj ho však vždy poznačené doma, pre prípad jeho zabudnutia, alebo inej nepredvídateľnej okolnosti.
• Ignoruj neslušné, vulgárne e-maily, statusy a reakcie na fórach.
Teba určite doma slušne vychovali a s tým čo sa nepekne správa sa nemáš o čom baviť.
Čo robiť, ak máš nutkanie odpísať na správu, ktorá ťa urazila? Skús inú činnosť, napr. si zober knihu, zavolaj kamarátom,...
• Ignoruj škaredé webstránky (stránky s nevhodným obsahom).
Pokiaľ narazíš na obrázok, video, e-mail, ktorý ťa svojím obsahom šokuje, opusti webovú stránku. Kľudne sa o webstránke zdôver rodičom a oni pre teba zabezpečia, aby sa už viac nezobrazovala.
• Nesťahuj vírusy.
Prišiel ti e-mail s prílohou a odosielateľa nepoznáš? Ignoruj ho a správu neotváraj. To isté platí, aj v prípade, že ti niekto pošle link na neznámu adresu napr. cez status na sociálnej sieti.
• Never každej informácii ktorú si na internete prečítaš.
Nie všetky informácie sú na internete pravdivé a pochádzajú z overených zdrojov. Ak nemáš istotu pravdivosti danej informácie, požiadaj rodičov, aby sa k nej vyjadrili.
• Ak nemáš chuť sa s niekým baviť, nebav sa.
Niekto ťa zaťažuje vecami, ktoré nie sú pre teba podstatné? Ignoruj ich. Nie je nikde napísané, že musíš reagovať na všetko.
• Nepodľahni sľubom.
Dobijem ti kredit, ak zverejníš,... Ukážem ti fotky, ak ukážeš ty mne,... Ak si píšeš s kamarátom môžete si fotky vymeniť aj osobne. Ak s cudzou osobou, nikdy nič čo sa týka teba neposielaj. Sľuby slúžia v takomto prípade len na vylákanie potrebných informácií.
• Používaj netiketu a udrž si online status slušného človeka.
1. Nikdy nezabúdaj, že na druhom konci sú ľudia a nie počítač. To, čo anonymne napíš stroju, by si možno nikdy nepovedal dotyčnému do očí.
2. Dodržiavaj všetky pravidlá slušnosti z bežného života. Čo je zlé v bežnom živote, je určite nevhodné aj na internete.
3. Zisti si, kde sa nachádzaš. Cez internet totiž komunikuješ s ľuďmi z celého sveta. A čo je v jednej skupine na internete dovolené, iná to môže považovať za neprípustné.
Politika, náboženstvo a iné rozporuplné témy by mali byť diskutované s maximálnou ohľaduplnosťou a taktom.
4. Buď ohľaduplný k druhým. Nie každý má rýchle internetové pripojenie ako ty. Mnohí sa pripájajú z domu cez pomalý modem, za ktorý platia! Neposielaj teda zbytočné a zbytočne veľké e-mailové správy.
5. Nebuď grobian! Snaž sa písať vždy s diakritikou a dodržuj pravopis. Šíriť nepravdivé informácie, alebo niekoho ohovárať tiež nie je vhodné.
6. Ak vieš pomôcť, pomôž. Ak vieš odpoveď, poraď. Nabudúce možno pomôže a poradí niekto tebe. V diskusnej skupine platí zásada „Najskôr počúvaj, až potom píš.“
7. Rešpektuj súkromie iných. Omylom ti prišla správa, ktorá nebola adresovaná tebe? Správaj sa tak, ako by ste chceli, keby niekto iný našiel tvoju správu.
Ak je to možné prepošli ju správnemu adresátovi a bezodkladne vymaž.
8. Nezneužívaj svoju moc a vedomosti. Používatelia so špeciálnymi privilégiami, napr. správcovia serverov ktorí majú prístup k pošte ostatných, musia mať dôveru bežných používateľov.
9. Odpúšťaj druhým chyby. Aj ti ste niekedy začínal a učil si sa. Nemusíš hneď reagovať posmešne, alebo so zlosťou.
10. Nerozosielaj reťazové listy a poplašné správy hoax. Upozorni aj ostatných, že takéto správanie nie je vhodné.
11. Nerozosielaj spam – správy s reklamným textom. Upozorni aj ostatných, že takéto správanie nie je vhodné.
12. Nevydávaj sa ani za niekoho iného. Rešpektuj autorské práva iných. Nevydávaj prácu niekoho iného za svoju. Obrázky, texty a rôzne iné súbory sa z internetu dajú ľahko stiahnuť.
Akoby sa ti páčilo, keby niekto iný vydával tvoje dielo za svoje? Nepublikuj cudzí text pod svojim menom, vždy uvádzaj meno pravého autora a zdroj odkiaľ je text prevzatý.
Pomoc rodičom
Dnešné deti navštevujúce základnú školu sú technicky mnohokrát vyspelejšie než ich samotní rodičia. Z tohto dôvodu, ak máte čo i len najmenšie pochybnosti o činnostiach dieťaťa vo svete IT a neviete ako sledovať ich činnosť bez narušenia obojstrannej dôvery, neváhajte nás kontaktovať. Vždy je lepšie včas predchádzať incidentom, než ich dodatočne riešiť.
Možné incidenty detí
• Poškodenie dobrého mena svojho a rodičov.
• Zverejnenie súkromných (rodinné súbory) a tajných informácií (napr. know how firmy rodiča).
• Zneužitie bankového účtu (nepovolený nákup tovaru a služieb).
• Porušovanie autorského práva, plagiátorstvo.
• Poškodzovanie cudzej veci.
• Vydávanie sa za inú osobu.
• Šikanovanie rovesníkov.
V prípade, ak nepomohla žiadna z vyššie uvedených možností, alebo sa nazdávate, že nie ste dostatočne technicky zdatný/ná, neváhajte si objednať servisný výjazd.